FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czipowanie kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 27 Lipiec 2014, 12:27   Czipowanie kota

Od lipca 2011 r. w paszporcie kota podróżującego po krajach Unii Europejskiej musi być umieszczony numer czipa (15-cyfrowy numer).
Nie tylko ze względu na zagraniczny wyjazd warto czipować kota. Koty swobodnie wychodzące z domu mogą się zgubić. Nawet kotom rasowym trzymanym tylko w mieszkaniu może tak przygoda się przytrafić, np. niespodziewana ucieczka przez uchy9lone okno lub drzwi. Dzięki posiadanemu czipowi, łatwiejsza jest identyfikacja kota i znalezienie właściciela, ponieważ Policja, Straż Miejska, schroniska oraz większość lecznic weterynaryjnych ma czytniki czipów i szybko może w bazie odnaleźć właściciela. Tak więc zachęcam wszystkich do czipowania swoich pupili.
Czip inaczej mikrochip lub transporder to mikroprocesor wielkości ziarna ryżu, w którym znajuje się 15-cyfrowy numer służący do identyfikacji kota. Układ scalony i cewka znajdują się w szklanej kapsule umieszczonej pod skórą kota za pomocą wstrzyknięcia. Czip wprowadzany jest podskórnie na szyi lub między łopatkami. U mojego Alfreda czip umieszczony jest po lewej stronie szyi.
Czip jest bezpieczny dla organizmu kota, nie uczula, a zwierzę nie czuje dyskomfortu związanego z jego posiadaniem. Wiele gabinetów weterynaryjnych proponuje czipowanie zwierząt, koszt takiej usługi to ok. 70 - 100 zł, ale wiele miast prowadzi akcję bezpłatnego czipowania, np. w tym roku Warszawa organizuje taką akcję do 15 grudnia 2014r.
Należy pamiętać aby po zaczipowaniu kota, zarejestrować go w specjalnej bazie. Jest wiele takich baz i najlepiej w każdej z nich umieścić swoje dane. Międzynarodową Bazą Danych jest Safe-Animal, tam też znajdują się dane mojego kota Alfreda i moje. Największą polską bazą jest Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji.
Alfred zgłoszony był przez hodowcę do bazy Safe-Animal i w tej bazie zmieniłam dane na swoje po zakupie kociaka. W bazie umieszczone są:
1) Dane zwierzęcia:
Nr ID szczepienia: -
Imię: Alfred
Rasa: rosyjska
Agresywne: Nie
Serść: krótka
Gatunek: Kot
Maść: niebieska
Znaki szczególne: nie ma
Tatuaż: nie ma
Data urodzenia: 03/2013

2) Dane właściciela