FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Znaczenie terenu przez kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 22 Lipiec 2014, 23:50   Znaczenie terenu przez kota

Kot znaczy teren nie tylko moczem (np. kocury) lub niezakopanym kałem ale również feromonami.
Specjalne feromony wydzielane są przez:
- gruczoły na policzkach, wtedy kot ociera się łebkiem o różne przedmioty i ludzi,
- gruczoły na opuszkach palców, kot drapie zostawiając nie tylko ślady zadrapań ale i i swój zapach np. na meblach, na korze drzew.

Autor Wiadomość
Majka 

Imię mojego kota: Maciuś
Wysłany: 23 Lipiec 2014, 14:25   

Właśnie ja się zastanawiałam dlaczego mój kot ociera się o różne przedmioty, o drapaniu tez nie wiedziałam, myślałam że on sobie ściera pazurki w ten sposób :)

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 24 Lipiec 2014, 09:44   

Majka, pomyśl jakie te koty cwane, ocierają się o nas - my myślimy że to z miłości, a one sobie nas znaczą, że jesteśmy ich własnością :-D

Autor Wiadomość
Sidu 

Imię mojego kota: Milka
Wysłany: 8 Lipiec 2017, 09:22   

Mam problem z moją 7miesięczną Milka załatwia sie do kuwety ale tez poza nią na posciel sika na dywan sika i oddaje kał robi to u dzieci w pokoju jest po wszystkich badaniach i jest oki

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 8 Lipiec 2017, 15:29   

Sidu, czy kotka jest wysterylizowana?

Autor Wiadomość
Sidu 

Imię mojego kota: Milka
Wysłany: 8 Lipiec 2017, 16:21   

Jeszcze nie lekarz powiedział po 1 rui

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 2 Sierpień 2017, 13:09   

Skoro lekarz weterynarii przebadał kotkę i jest zdrowa, to problem jest behawioralny. Koty oddają mocz w różnych miejscach (nie w kuwecie), gdy czują się niepewnie w danym miejscu, w ten sposób chcą zaznaczyć swoją obecność i swój teren. Trzeba dokładnie przeanalizować w jakich sytuacjach kotka tak się zachowuje. Czy np. nie została zamknięta w pokoju dzieci i nie miała możliwości skorzystać z kuwety? Może na dywanie był zapach z butów, który niepokoił kotkę i dlatego postanowiła tam oddać mocz? Warto wyczyścić odpowiednimi środkami neutralizującymi mocz zwierzęcy, miejsca znaczone moczem przez kotkę. Nie należy używać silnych detergentów gospodarstwa domowego, gdyż mają one drażniący zapach dla kota. Można rozważyć dostawienie jeszcze jednej kuwety w miejscach częstego przebywania kotki, np. w pokoju dzieci. Nie musi być to profesjonalna kuweta, można taką wykonać samemu np. z pudełka kartonowego :)
Nie chce wchodzić w kompetencję weterynarza jeśli chodzi o kastrację, ale może warto skonsultować się z innym lekarzem czy rzeczywiście należy czekać z kastracją aż do rujki. Według mojej wiedzy to kotki można kastrować w każdym wieku, a wczesna kastracja wykonana przed pierwszą rują minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego (najczęściej złośliwych). Może pojawiające się zmiany hormonalne u kotki wpływają na jej zachowanie?

Odpowiedz do tematu