FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rola wibrysów kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 13 Grudzień 2013, 15:52   Rola wibrysów kota

Wibrysy, inaczej włosy czuciowe, włosy zatokowe, potocznie zwane wąsami, są to grube, proste i sztywne włosy z mieszkiem włosowym położonym blisko zatoki żylnej. Dzięki licznym zakończeniom nerwowym wibrysy przekazują sygnały dotykowe do organizmu. Włosy czuciowe umieszczone są najczęściej na policzkach, nad oczami, na górnej i dolnej wardze, rzadziej na grzbietowych stronach przednich nóg. Wibrysy ułatwiają kotu orientowanie się w zupełnych ciemnościach. Wibrysy na kocim nosie są takiej długości i szerokości jakiej jest głowa kota. Dzięki temu kot może zorientować się, czy zmieści się do danego otworu.
Dzięki wibrysom koty wyczuwają nawet najmniejszy ruch powietrza co pozwala bezbłędnie zlokalizować swoją ofiarę podczas polowania. W ten sam sposób kotki lokalizują małe kocięta, które jeszcze nieporadne zniknęły z pola widzenia. Mało tego, czasami kotki obgryzają wibrysy specjalnie kociętom, aby te nie oddalały się od gniazda.
Górne rzędy wibrysów poruszają się niezależnie od dolnych. To jeden z najbardziej wyspecjalizowanych narządów czuciowych kota.
Nigdy nie wolno obcinać kotu wibrysów, bo dzięki nim kot orientuje się w przestrzeni oraz kontaktuje z innymi kotami.
Mój kot Leon miał niesamowity wibrysy, ponieważ był kotkiem o płaskim pyszczku to jego wibrysy nad oczami i na pyszczku były niesamowite. Można w galerii kota Leona podziwiać na zdjęciach jego wibrysiska - serdecznie zapraszam ;)

Odpowiedz do tematu