FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kliker
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 14 Sierpień 2014, 11:47   Kliker

Kliker to urządzenie, które po naciśnięciu i zwolnieniu wydaje charakterystyczny dźwięk: klik-klak.
Tresując kota za pomocą klikera, należy najpierw go przyzwyczaić do dźwięku klik-klak, aby ten dźwięk kojarzył się mu z przyjemnością. Najlepiej trafić do kota przez żołądek :) Wabi się kota na jego ulubiony przysmak i podaje się mu go jednocześnie naciskając kliker, po kilku sesjach kot będzie kojarzył kliknięcie z przyjemnością, a wtedy możemy klikera używać jako nagrody za pożądane zachowanie.
W książce "Zrozumieć kota" autor opisał jak nauczyć kota przychodzenia na zawołanie: "...wiele kotów można nauczyć przychodzenia na zawołanie, na początku klikając, kiedy tylko zwierzę odwróci się i zacznie do nas zbliżać, później stopniowo opóźniając kliknięcie aż do chwili, gdy kot dotrze naszych stóp. Gdy dźwięk kliknięcia stanie się już nagrodą, nie musimy za każdym razem dodatkowo nagradzać kota przysmakami, ale jeśli kot będzie stale słyszał kliknięcia bez towarzyszącego pokarmu, skojarzenie może słabnąć. Zwykle więc dobrze jest sesje nauki przychodzenia na wezwanie (podczas których nie możemy dać kotu nagrody jednocześnie z kliknięciem, gdyż jest za daleko od nas) przeplatać powtórkami wcześniejszych sesji, kojarzących kliknięcia z jedzeniem. "

Jeszcze nie próbowałam z moim Alfredem zabawy za pomocą klikera, ale laserek którym się bawimy wydaje charakterystyczny dźwięk i na to kliknięcie Alfred zawsze reaguje - przybiega do moich nóg i wgapia się w podłogę w oczekiwaniu na pojawienie się świecącej czerwonej kropki :)
Muszę zaopatrzyć się w klikera i nauczyć Alfreda przychodzenia na zawołanie, bo teraz przychodzi do mnie tylko wtedy gdy go wołam na jedzonko, a jak wołam go na głaskanie to różnie z tym bywa ;)

Odpowiedz do tematu