FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Agresja u kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 22 Lipiec 2014, 23:16   Agresja u kota

U kotów mogą występować różne typy agresji w zależności od przyczyn.
Agresja w czasie zabawy. Kiedy kot wychowuje się bez rodzeństwa albo zbyt szybko jest od niego oddzielony, nie jest nauczony do kiedy może bawić się w polowanie, a kiedy należy przestać atakować. Opiekun kociaka często dodatkowo prowokuje agresję przez pozorne atakowanie ręką. Kiedy kot jest dorosły takie zabawy przestają się podobać opiekunowi, natomiast kot nie potrafi przestać i kot zostaje nazwany kotem agresywnym.
Agresja ze strachu występuje u kotów lękliwych w celu obrony. Ta agresja może ujawnić się u kotów niewłaściwie zsocjalizowanych w dzieciństwie np. u kotów nieprzyzwyczajonych do obecności dzieci lub zwierząt.
Agresja przeniesiona może pojawić się, gdy kot czegoś się wystraszy a człowiek w celu uspokojenia wyciągnie rękę i zostanie przez kota zaatakowany. Kot w ten sposób wyładowuje na człowieku swoją agresję adresowaną do obiektu, który go wystraszył. W takiej sytuacji najlepiej wycofać się i poczekać aż kot sam się uspokoi.
Agresja instrumentalna najczęściej dotyczy kotów o silnej osobowości przebywających u osób łagodnych i uległych, dających się łatwo zmanipulować przez kota. Kot szybko uczy się, że swoim agresywnym zachowaniem może wymusić uwagę na opiekunie.
Agresja w wyniku bólu lub choroby np. podczas dotykania bolącego miejsca lub przy podawaniu leku.
Agresja drapieżnika występuje wtedy gdy kot przynosi właścicielowi upolowaną zdobycz.
Zespól głaskanie-gryzienie - w czasie pieszczot kot nagle atakuje głaszczącą go rękę. Takie zachowanie zdarza się często u kotów, dlatego należy wiedzieć kiedy kotu przestaje się podobać głaskanie i przerwać pieszczoty w odpowiednim momencie (wcześniej).
Agresja między kotami - kot jest samotnym myśliwym i nie zawsze dostosowuje się do życia w grupie.

Autor Wiadomość
Majka 

Imię mojego kota: Maciuś
Wysłany: 23 Lipiec 2014, 13:33   

Aneta napisał/a:
Zespól głaskanie-gryzienie - w czasie pieszczot kot nagle atakuje głaszczącą go rękę. Takie zachowanie zdarza się często u kotów, dlatego należy wiedzieć kiedy kotu przestaje się podobać głaskanie i przerwać pieszczoty w odpowiednim momencie (wcześniej).

Maciuś tez tak czasami robi ale nie zbyt często od kiedy jest u mnie to zrobił tak nie więcej niż 4 razy, teraz juz wiem, że jak nerwowo macha ogonem podczas głaskania to trzeba go zostawić na chwilę lub pobawić się myszą na sznurku :)

Autor Wiadomość
Kociarnia 

Imię mojego kota: Saga
Wysłany: 26 Lipiec 2014, 16:49   

Kociaki myślą często,że to forma zabawy dlatego trzeba uczyć kociaczki,że zabawki są do zabawy a nie nasze ręce ;)

Odpowiedz do tematu