FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawidłowe trzymanie kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 13 Grudzień 2013, 14:57   Prawidłowe trzymanie kota

Ważna jest umiejętność prawidłowego trzymania kota. Taka umiejętność przydaje się przede wszystkim w gabinetach weterynaryjnych oraz podczas zabiegów medycznych. Najbezpieczniejszy dla właściciela i kota jest chwyt przypominający sposób, w jaki kotka nosi kocięta, czyli mocne trzymanie kota za skórę na karku, tuż za uszami. Kocięta złapane w ten sposób nieruchomieją, natomiast u starszych zwierząt ten odruch zanika, ale zwierzę pozostaje skutecznie unieruchomione. Należy pamiętać aby w ten sposób nie podnosić starszych i ciężkich kotów tylko przytrzymywać je np. na stole.
Opisanie prawidłowego sposobu trzymania kota przy przenoszeniu jest dość trudne, najlepiej zaobserwować to na wystawach kotów. Nasz Alfred od małego jest nauczony przez męża, przenoszenia na przedramieniu. Leży wtedy na ręce jak na gałęzi a łapy zwisają mu po obu stronach przedramienia. Dzięki temu kot czuje się bezpiecznie (bo jest grzbietem do góry), stabilnie (całe ciało leży na przedramieniu człowieka) i ma swobodne, nieskrępowane łapy (choć i tak jakby nimi wierzgał to nie jest w stanie się uwolnić). Dzięki tej metodzie zawsze w gabinecie weterynaryjnym lekarz ma łatwy dostęp do kota i z przodu aby obejrzeć oczy, uszy, nosek, dziąsła i z tyłu aby włożyć termometr :)
Spróbuję opisać tę metodę: Jak kot jest spokojny i leży na brzuchu lub siedzi, podkładamy mu jedną rękę pod kończyny tylne, aby pewnie siedział na ręce, obie nogi aż do pięty miał miał oparte na rozsuniętej dłoni. Między przednie łapy wkładamy palec wskazujący, a kończyny aż po łokcie podpieramy dłonią, na której częściowo opiera się także klatka piersiowa. Kończyn nie przyciskamy do siebie, gdyż jest to bolesne dla kota i może się bronić.
Poza tym Alfred uwielbia być noszony na rękach także w różnych innych pozycjach, jakie tylko sobie wymyśli np. siedząc na ramieniu, siedząc na ręce opierając łapy na klatce piersiowej. Alfred na rękach staje się kotem spokojnym i uwielbia obserwować świat z tej pozycji ;)

Autor Wiadomość
Kociarnia 

Imię mojego kota: Saga
Wysłany: 7 Styczeń 2014, 16:47   

małe kociaki lubią być głaskane po brzuszku i noszone "brzuchem do góry"jednak im kot starszy przestaje podobać mu się świat do góry nogami. Wtedy ważne jest żeby kot czuł się bezpiecznie u nas na rękach, a dla kota bezpieczeństwo to stabilność, takiej metody opisanej przez Panią Administrator ;) nie znałam warto wypróbować. Ja przeważnie noszę moją kotkę pod pachą tak żeby mogła oprzeć tylne łapy na moim przedramieniu.

Autor Wiadomość
Michał 

Imię mojego kota: Alfred Vel Czubek
Moje Koty za TM: Leon vel Gamoś
Wysłany: 7 Styczeń 2014, 18:17   

Można przyzwyczaić nawet starszego kota do noszenia brzuchem do góry ale faktycznie bardzo ważne jest żeby czuł się bezpiecznie. Taka pozycja dla kota jest z natury niewłaściwa bo na plecach to pozycja zagrożenia - obronna, a jak kot spada to przecież też zawsze się chce wywinąć łapami do dołu, ale my nauczyliśmy naszego poprzedniego kota i Czubuś też tak lubi być noszony.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 7 Luty 2018, 08:56   

Poniżej zamieszczam filmik z facebooka jak wygląda chwyt za kark obezwładniający kota. Jak widać na filmie ten chwyt jest wykonany najprawdopodobniej podczas wizyty u lekarza weterynarii, więc nie należy wykonywać go samemu w domu, filmik ma zadanie pokazowe, nie można traktować go jako zabawę.

https://www.facebook.com/...06335279648158/

Odpowiedz do tematu