FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podstawowe informacje o BARF dla kotów
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 10 Grudzień 2013, 09:27   Podstawowe informacje o BARF dla kotów

Dieta BARF („Biologically Appropriate Raw Food”, czyli „ odpowiednie biologicznie surowe jedzenie”) jest alternatywą dla tradycyjnego sposobu żywienia kotów. Twórcą diety BARF jest dr Ian Billinghurst (lekarz weterynarii australijskiego pochodzenia).
Podstawą BARF jest karmienie kota wyłącznie surowym pokarmem, który ma myć zbliżony do pożywienia, jakie kot spożywałby w warunkach naturalnych.
Dieta BARF składa się z surowego mięsa, które jest źródłem białka wysokiej jakości oraz z surowych warzyw i owoców, które są źródłem witamin i minerałów.

Idealne proporcje podawanego pokarmu to:
- surowe kości i mięso - 70-75%
- podroby (wątroby, nerki, serca, płuca, żołądki) – 20%
- surowe dodatki (jaja, algi, jogurt, olej rybi, twaróg itp.) - 10%
- warzywa i owoce - 0-5%

Warzywa i owoce przed podaniem powinno się zmiksować, gdyż koci układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia roślin w całości. Kości również należy zmielić przed podaniem, gdyż kot mógłby połamać sobie zęby gryząc całe kości.

Podczas przygotowywania posiłków należy stosować liczne suplementy. Dla początkujących polecane jest stosowanie gotowych suplementów np. Felini Complete, zaawansowani natomiast sami przygotowują poszczególne składniki.
Osobiście nigdy nie stosowałam diety BARF i moja wiedza jest zbyt mała, żeby udzielać porad w tym zakresie. Może ktoś z forumowiczów stosuję tę dietę w żywieniu kotów i podzieli się swoimi spostrzeżeniami. :)

Autor Wiadomość
Hflora 

Wysłany: 29 Sierpień 2017, 10:43   

A czy ktoś z was ma jakieś pomysły na "dania" w typie BARF dla kota ? Rozumiem, że kot jest mięsożercą, ale wydaje mi się, że też potrzebuje witamin i mikroelementów. Mięso nie pozwala pokryć wszystkich potrzeb organizmu.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 29 Sierpień 2017, 14:21   

Hflora, dlatego też w swoim poście wymieniłam kilka przykładowych suplementów do stosowania. Profesjonalni BARFiści potrafią sami uzyskać takie dodatki z mielenia kości, ziół i skorupiaków ;)

Odpowiedz do tematu