FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Organizacje zrzeszające hodowców kotów rasowych
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 21 Grudzień 2013, 23:37   Organizacje zrzeszające hodowców kotów rasowych

Hodowle kotów rasowych zrzeszone są w organizacje, aby umożliwiać ukierunkowane rozmnażanie w celu zachowania zasobów genetycznych populacji kotów przenoszonych z pokolenia na pokolenie. Ugruntowanie cech dotyczy nie tylko wyglądu zewnętrznego ale i zachowań przypisanych do danej rasy np. kot rosyjski niebieski - żywiołowy, skoczny, kot perski - spokojny, mało ruchliwy. Mając to na uwadze poszczególne organizacje urządzają wystawy, spotkania lub inne oceny kotów przez specjalistów w celu przebadania fenotypu. Koty, których wygląd spełnia wymagania danej rasy, odmiany barwnej oraz posiadające odpowiednie dokumenty, uzyskują kwalifikacje hodowlane. Oprócz wyglądu zewnętrznego zwraca się uwagę na genetyczne uwarunkowania stanu zdrowia, do celów hodowlanych wymagane są określone testy i badania, wykluczające przeniesienie niektórych wad z rodziców na potomstwo. Jeżeli zostaną spełnione warunki określone przez daną organizację, potomstwo urodzone z połączenia takich kotów otrzymuje rodowód (dokument pochodzenia).
Inną zaletą członkostwa w organizacji felinologicznej, że daje ona określoną kontrolę nad hodowlą kociąt czystej krwi, ich odpowiednim i zdrowym odchowaniem oraz przekazaniem kolejnemu właścicielowi. Dla przykładu Polska Federacja Felinologiczna (Felis Polonia), członek FIF-e, ma w swoim statucie zapisany całkowity zakaz sprzedaży kotów z rodowodami FPL (regulamin hodowlany FIFe: B&R.R 3.3.2) w sklepach zoologicznych, do celów badawczych i na aukcjach, w tym na aukcji internetowej allegro.pl.
Organizacje felinologiczne troszczą się o podnoszenie wiedzy swoich członków, informują o nowościach. Dzięki wystawom zapoznają społeczeństwo z pięknem kotów, rozszerzając krąg ich miłośników i hodowców. Pomagają również w znajdowaniu opiekunów dla bezdomnych kotów oraz w edukacji ludzi.
Organizacje felinologiczne działające w poszczególnych krajach często łączą się w instytucji o charakterze międzynarodowym. W Polsce istnieją dwie takie organizacje:
1) Polski Związek Felinologiczny (PZF) jest najstarszym klubem Felinologicznym w Polsce, będący członkiem World Cat Federation (WCF) i mający swą siedzibę w Warszawie.
2) Polska Federacja Felinologiczna „Felis Polonia” (FPL) jest największą w naszym kraju organizacją zrzeszającą Kluby i Stowarzyszenia Felinologiczne, będąca członkiem Międzynarodowej Federacji Felinologicznej – Federation Internationale Feline (FIFe).

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 21 Grudzień 2013, 23:48   

Opisywanie polskich organizacji felinologicznych zacznę od Polskiego Związku Felinologicznego, gdyż rodowód mojego kocurka Alfreda wydany jest właśnie przez tę organizację.
Polski Związek Felinologiczny to najstarszy klub hodowców kotów rasowych pod auspicjami WCF w Polsce. WCF – The World Cat Federation powstało w 1988 roku w Brazylii, w Rio de Janeiro, jak nadrzędna organizacja dla 3-ech klubów skupiających hodowców kotów rasowych. Aktualnie skupia i koordynuje pracę ponad 550 organizacji całego świata. Przyjęcie PZF do World Cat Federation (WCF) nastąpiło w sierpniu 1996 r. Polski Związek Felinologiczny był wówczas 138 organizacją przyjętą do WCF.
Dzięki PZF zaistniała w Polsce rasa kotów tajskich. To właśnie PZF jako pierwszy Związek w Polsce dopuścił te koty na wystawie w klasie nowicjatu, a tym samym umożliwił hodowcom ich rozmnażanie. Potem do Polski zaczęto importować koty tej rasy i obecnie zdobywają one coraz większą popularność w Polsce.
Druga rasą, która zaistniała dzięki PZF już nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest kot brytyjski długowłosy. W 2007 roku, na międzynarodowej wystawie kotów rasowych PZF zorganizował specjalny show kotów brytyjskich długowłosych, na którym komisja WCF obejrzała te koty i sporządziła ich standard. W 2008 roku na Walnym Zgromadzeniu Członków WCF nastąpiło oficjalne uznanie tej rasy.
W 2009 roku Polski Związek Felinologiczny zorganizował pierwszą w Polsce Światową Wystawę Kotów.
Wszystkie rasy w Polskim Związku Felinologicznym przynależą do jednej z 4 kategorii:
Koty długowłose
Koty półdługowłose
Koty krótkowłose
Koty syjamskie i orientalne

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 21 Grudzień 2013, 23:57   

Kolejną organizacją zrzeszającą hodowców kotów rasowych jest Felis Polonia, z której pochodził rodowód mojego pierwszego kocurka Leona.
Felis Polonia jest federacją zrzeszającą kluby i stowarzyszenia felinologiczne w Polsce. Działa pod patronatem FIFe.
Wybrane kluby ras to:
1) Stowarzyszenie Miłośników Kotów „Jedynka”,
Agnar (Hodowcy Kotów Norweskich Leśnych)
Klub Kota Rosyjskiego (Rus Cat Club)
Klub Kota Syberyjskiego
Klub Kotów Burmskich.
Właśnie z tego Stowarzyszenia pochodził mój Leonek :)
2) Stowarzyszenie Miłośników Kotów – „Dream’s Cat Club”
Klub Hodowców i Miłośników Kotów Abisyńskich i Somalijskich
Klub Neva Masquarade
Klub Hodowców kotów Maine Coon
3) Stowarzyszenie Miłośników „Cat Club Łódź”
Kornelion Cornish Rex Club
Per Feline
Maine Coon Cat Club
Russian Blue Cat Club.
Polska Federacja Felinologiczna „Felis Polonia” (FPL) jest największą w Polsce organizacją zrzeszającą Kluby i Stowarzyszenia Felinologiczne. Pod patronatem FPL organizowanych jest w Polsce około 40 Międzynarodowych Wystaw Kotów Rasowych rocznie.

Odpowiedz do tematu