FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przepuklina u kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 15 Grudzień 2013, 21:18   Przepuklina u kota

Przepuklina występuje wtedy kiedy narządy oraz tkanki przedostają się poza przestrzeń, w której powinny się znajdować. Przepuklina bywa wrodzona, pępkowa lub pachwinowa.
Przepuklina pępkowa zwykle jest przepukliną wrodzoną, ale może powstać także u dorosłego kota. Powstaje na skutek niecałkowitego zrośnięcia powłok brzusznych okolicy pępka po narodzinach kota.
Przepuklina pachwinowa
Przepuklina pachwinowa może być wrodzona lub nabyta. Powstaje na skutek nieprawidłowej budowy pierścienia pachwinowego. Wrodzona przepuklina pachwinowa jest dziedziczną wadą genetyczną. Objawia się uwypukleniem skóry w okolicy pachwiny, pojawia się szybko, często ujawnia się po urazie. Najczęściej zawartość przepukliny stanowią jelita, rzadziej inne narządy.
Przepuklina pooperacyjna powstaje w wyniku błędów technicznych osoby wykonującej zabieg. Należą do nich: zbyt duże odległości pomiędzy szwami, nadmierne napięcie ułożonych szwów i związane z tym niedokrwienie tkanek, uszkodzenie naczyń krwionośnych. Do powstania przepukliny pooperacyjnej przyczyniają się zakażenia okołooperacyjne, prowadzące do szybszego rozpuszczenia założonych szwów (operacja ropomacicza, niedrożności jelit), krwiaki w ranie pooperacyjnej, nadmierne działanie tłoczni brzusznej, forsowny ruch po zabiegu.
Leczenie przepuklin polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego. Niektóre przepukliny stanowią zagrożenie dla życia kota, dlatego warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
U kotów otyłych często wydaje się wizualnie, że kot ma przepuklinę, a tak naprawdę najczęściej jest to tłuszcz zawarty w fałdach podbrzusza.

Odpowiedz do tematu