FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj
FORUM MIŁOŚNIKÓW KOTÓW ROSYJSKICH Strona Główna
PORADY  »  O RASIE - KOT ROSYJSKI NIEBIESKI
Mały problem z sikaniem
Witam wszystkich mamy mały problem ,posiadamy kotkę która była prze czysta załatwiała sie do kuwety ale pewnego dnia przestała ro biła wszędzie tylko nie tam . Z czasem miała nawet trze kuwety i co dwa dni były myte ale bez zmian .pytanie mam moze ktoś. zna odpowiedz dlaczego tak czysty i inteligentny kociak zaczął sikać gdzie popadnie .z góry dziękuje
Odpowiedzi: 3
Oko kota
Dziś przeczytałam ciekawy artykuł w National Geographic "Co widzą zwierzęta". Na stronie czasopisma fajnie przedstawiony jest ten sam obraz widziany oczami człowieka i oczami kota. Polecam.

Odpowiedzi: 0
Wzorzec rasy kotów
W Europie przyjęto podział ras kotów na 5 grup:
I Grupa: koty długowłose i półdługowłose - perskie, birmańskie, tureckie (angora i van), norweskie, maincoony, amerykańskie (somali, cymric, ragdoll, balinese).
II Grupa: koty krótkowłose o mocnej budowie ciała - krótkowłose europejskie, chińskie, krótkowłose amerykańskie, krótkowłose egzotyczne.
III Grupa: koty krótkowłose o średniej budowie ciała - rosyjskie niebieskie, abisyńskie, burmskie, bombajskie, koraty, hawańskie.
IV Grupa: koty krótkowłose o smukłej budowie ciała - syjamskie, orientalne krótkowłose, tonkińskie.
V Grupa: koty z różnymi odchyleniami w budowie kośćca - koty z wyspy Man, szkockie, japońskie, wielopalcowe, ostrowłose amerykańskie, sfinksy, reksy.Poniżej podaję wybrane przez siebie dwie rasy kotów, które posiadam :)

Zestawienie ras i odmian barwnych kotów, oficjalnie uznanych przez Międzynarodową Federację Hodowców Kotów (FIFe) w 1988r.:


Numer rasy: 16a
Nazwa polska: Koty rosyjskie niebieskie
Nazwa francuska - niemiecka - angielska: Bleu russe - Russisch blau - Russian blue

Numer rasy:
23 umaszczone dziko (lievre - wildfarben - ruddy)
23a złociste (sorrel)
23bl niebieskie (bleu - blau - blue)
23fa beżowe (beige faon - beige fawn)
23Sv srebrzyste z odcieniem dzikim (silver: lievre - wildfarben - ruddy)
23a SV srebrzyste z odcieniem kasztanowym (silver: sorrel)
23bl Sv srebrzyste z odcieniem niebieskim (silver: bleu - blau - blue)
23fa Sv srebrzyste z odcieniem beżowym (silver: beige faon - beige fawn)
Nazwa polska: Koty abisyńskie
Nazwa francuska - niemiecka - angielska: Abyssin - Abessinier - Abyssinian
Odpowiedzi: 5
Historia kota domowego
Człowiek z kotem żyje od prawie dziesięciu tysięcy lat, co potwierdzają znaleziska z Cypru - grób kota z Cypru sprzed około 7500 roku p.n.e. Większość źródeł sugeruje udomowienie kota na lata 4000 - 3700 p.n.e. w Nubii. Przodkami kotów domowych, leśnych i rasowych były koty nubijskie ważące 6 kg o umaszczeniu beżowym.
A czy poznajecie tego prehistorycznego i bardzo sympatycznego kota?
Odpowiedzi: 2
Kot - budowa
Kot domowy zaliczany jest do rzędu mięsożernych (drapieżnych) Carnivora i rodziny kotów Felidae. W obrębie tej rodziny występuje ponad 30 gatunków takich jak żbik, ryś, tygrys, lew, lampart, ale tylko jeden spośród nich został udomowiony. Przez stulecia dążono do utworzenia osobników idealnych lecz działania hodowlane w kierunku tworzenia nowych ras nie były tak intensywne jak w przypadku psów. Koty domowe w większym stopniu nawiązują do przodków dzikich, różnice w budowie pomiędzy różnymi rasami kotów nie są tak duże jak w odniesieniu do psów i widać to głównie w obrębie budowy głowy. Wyróżniamy trzy typy budowy głowy kotów: dolichocefaliczny (długogłowy), mesaticefaliczny (średniogłowy), brachycefaliczny (krótkogłowy). Współcześnie hodowane koty syjamskie i orientalne mają nieco dłuższą i smuklejszą budowę kości kończyn niż przedstawiciele rasy brytyjskiej, gdzie kości są masywniejsze, a kości długie lekko skrócone.
Koty mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł równowagi, który pozwala im "spadać na cztery łapy". Budowa aparatu ruchu pozwala im na zwijanie się w kłębek, jak i obrót w powietrzu o 180 stopni podczas spadania. Kotu wystarczy zaledwie 60 cm wysokości żeby dokonać pełnego obrotu. Przednie łapy jako pierwsze podczas spadania mają kontakt z podłożem i to one amortyzują wstrząs.
Silne mięśnie kończyn , oraz możliwość wysuwania pazurów i zmysł równowagi umożliwiają kotom skoki oraz wspinanie się po pionowych powierzchniach.
Kły w szczęce górnej dominują nad kłami w szczęce dolnej. Służą one do przytrzymywania, i zabijania ofiary oraz do obrony. Koty rozcinają i rozłamują zdobycz zębami przedtrzonowymi.
Koty mają słabo rozwinięte gruczoły potowe, które występują tylko na nieowłosionych powierzchniach kończyn, stykających się z podłożem.
Koty jako jedyne posiadają nadgarstkowe włosy czuciowe.
Ucho wewnętrzne kotów pozwala na prawidłowe ułożenie głowy.
U kotów, w oku występuje błona odblaskowa, nazywana makatą odblaskową. Ma ona właściwości odbijania i rozszczepiania promieni świetlnych wpływających do gałki ocznej.
Odpowiedzi: 1
Koci język
Koci język dorosłego kota jest szorstki. Dla mnie było wielkim zaskoczeniem jak pierwszy raz polizał mnie Leon, w porównaniu z psim językiem koci język jest jak tarka, wyposażony jest w rogowate brodawki. Szorstki język umożliwia kotu nie tylko zlizywanie mięsa z kości schwytanych ofiar, lecz także doskonałe czyszczenie sierści i skóry.
Małe kocięta mają rozwinięte brodawki tylko na brzegach języka, co pozwala im na zwinięcie go w trąbkę i mocne przywarcie do sutka kocicy podczas ssania. Dlatego też języczki kociąt są milutkie ;)
Odpowiedzi: 2
Czipowanie kota
Od lipca 2011 r. w paszporcie kota podróżującego po krajach Unii Europejskiej musi być umieszczony numer czipa (15-cyfrowy numer).
Nie tylko ze względu na zagraniczny wyjazd warto czipować kota. Koty swobodnie wychodzące z domu mogą się zgubić. Nawet kotom rasowym trzymanym tylko w mieszkaniu może tak przygoda się przytrafić, np. niespodziewana ucieczka przez uchy9lone okno lub drzwi. Dzięki posiadanemu czipowi, łatwiejsza jest identyfikacja kota i znalezienie właściciela, ponieważ Policja, Straż Miejska, schroniska oraz większość lecznic weterynaryjnych ma czytniki czipów i szybko może w bazie odnaleźć właściciela. Tak więc zachęcam wszystkich do czipowania swoich pupili.
Czip inaczej mikrochip lub transporder to mikroprocesor wielkości ziarna ryżu, w którym znajuje się 15-cyfrowy numer służący do identyfikacji kota. Układ scalony i cewka znajdują się w szklanej kapsule umieszczonej pod skórą kota za pomocą wstrzyknięcia. Czip wprowadzany jest podskórnie na szyi lub między łopatkami. U mojego Alfreda czip umieszczony jest po lewej stronie szyi.
Czip jest bezpieczny dla organizmu kota, nie uczula, a zwierzę nie czuje dyskomfortu związanego z jego posiadaniem. Wiele gabinetów weterynaryjnych proponuje czipowanie zwierząt, koszt takiej usługi to ok. 70 - 100 zł, ale wiele miast prowadzi akcję bezpłatnego czipowania, np. w tym roku Warszawa organizuje taką akcję do 15 grudnia 2014r.
Należy pamiętać aby po zaczipowaniu kota, zarejestrować go w specjalnej bazie. Jest wiele takich baz i najlepiej w każdej z nich umieścić swoje dane. Międzynarodową Bazą Danych jest Safe-Animal, tam też znajdują się dane mojego kota Alfreda i moje. Największą polską bazą jest Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji.
Alfred zgłoszony był przez hodowcę do bazy Safe-Animal i w tej bazie zmieniłam dane na swoje po zakupie kociaka. W bazie umieszczone są:
1) Dane zwierzęcia:
Nr ID szczepienia: -
Imię: Alfred
Rasa: rosyjska
Agresywne: Nie
Serść: krótka
Gatunek: Kot
Płeć: Samiec
Maść: niebieska
Znaki szczególne: nie ma
Tatuaż: nie ma
Data urodzenia: 03/2013

2) Dane właściciela
3) Dane rekordu
4) Historia rekordu
5) Dodatkowe:
Data wszczepienia: 20-05-2013
Miejsce wszczepienia: lewa strona szyi
Umowa z miastem: Tak
Waga: 1.00 kg
Odpowiedzi: 0
Historia rasy kotów rosyjskich niebieskich
Koty rosyjskie niebieskie (russian blue) to naturalna rasa pochodząca z okolic Archangielska nad Morzem Białym (północne rejony Rosji). Koty te znane są również pod nazwami kot archangielski, kot maltański lub kot hiszpański. XVII wiek to początek tej rasy. Koty te zabierano w dalekie podróże na statkach handlowych doceniając nie tylko ich przepiękne futro, ale i połączenie gracji arystokraty z niezmordowanym i sprytnym łowcą szczurów okrętowych. Około 1860 roku marynarze przywieźli do Anglii większą ilość tych kotów. Marynarze wierzyli, że kot rosyjski przyniesie im szczęście, gdyż według legendy, koty rosyjskie niebieskie spełniają marzenia i wnoszą szczęście do domu. W 1875r. koty rosyjskie niebieskie zostały po raz pierwszy wystawione w Anglii w klasie "kotów o umaszczeniu niebieskim", a w 1912r. otrzymały swoją własną klasę wystawową. Podczas II Wojny Światowej rasa ta była zagrożona, ale udało się ją ocalić przez krzyżowanie z rasami orientalnymi (m. in. kotami syjamskimi, balijskimi). W Szwecji powstał program odnowy kotów rosyjskich niebieskich i w 1960r. urodził się pierwszy odnowiony miot. Do Polski pierwszy kot tej rasy - kocur Ragdaj Czarus został przywieziony w 1990r.
Według legendy koteczkę rosyjską niebieską posiadał car Mikołaj II, której powierzał najważniejsze tajemnice państwowe. Dwie kotki rosyjskie niebieskie posiadał także papież Jan Paweł II w Watykanie.
Koty rosyjskie niebieskie to koty carskie, papieskie, książęce i nasze. Czy wy też swoim kotom powierzacie najskrytsze tajemnice? Mój Alfredek nie jedną moją tajemnicę zna ;)
Odpowiedzi: 10
Rozmnażanie kotów
Ostatnio w magazynie "Kocie Sprawy" nr 02/136 luty 2014, przeczytałam ciekawy wywiad z dr. n. wet. Wojciechem o kocim rozrodzie. Chcę podzielić się z wami kilkoma ciekawymi spostrzeżeniami z tego artykułu.
U kotek pierwsza rujka występuje najczęściej na początku roku (styczeń, luty). Wiek, w którym kotka ma pierwszą rujkę zależy od pory roku w jakiej się urodziła. Jeżeli kotka urodziła się w pierwszej połowie roku, to dojrzałość płciową osiągnie w wieku około 8-10 miesięcy (styczeń, luty następnego roku kalendarzowego). Natomiast jeśli urodziła się w miesiącach letnich, pierwszą ruja pojawi się na początku następnego roku, czyli w wieku około 6 miesięcy.
Kojarząc kocie pary należy brać pod uwagę grupę krwi. Kotki z grupą krwi B wytwarzają przeciwciała przeciwko białkom kociąt z grupą krwi A, u których dojść może wtedy do niszczenia krwinek czerwonych - izoerytrolizy. Takie kocięta giną, gdy zaczną pić siarę (mleko matki). Taka sytuacja często ma miejsce gdy kojarzy się samice z grupą krwi B i samców z grupą krwi A. Jelita kociąt przestają przepuszczać przeciwciała siarowe anty-A po jednej dobie po narodzinach. Wystarczy przez pierwsze 24 godziny karmić kocięta pokarmem zastępczym.
Odpowiedzi: 0
Uzębienie kota
Kociętom do ósmego tygodnia życia wyrzynają się zęby mleczne. Od trzeciego miesiąca życia zęby mleczne wymieniają się na zęby stałe. Proces ten powinien się zakończyć do dziewiątego miesiąca życia. Jako pierwsze wymieniane są siekacze. Stałe siekacze są bielsze i szersze od mlecznych. Jako ostatnie wymieniane są kły, równocześnie pojawiają się zęby trzonowe. U mojego Alfreda stałe zęby trzonowe rosły z tyłu za mlecznymi co wyglądało zabawnie bo kot miał dwa rzędy zębów :) Również w szczęce stałe kły wyrastały jak jeszcze nie wypadły mleczne i przez kilka dni Alfred chodził z czterema kłami ;) Strach się bać takiej paszczy!!!
Dorosły kot ma 30 zębów:
- w szczęce (16 zębów):
6 siekaczy
2 kły
6 zębów przedtrzonowych
2 zęby trzonowe
- w żuchwie (14 zębów):
6 siekaczy
2 kły
4 zęby przedtrzonowe
2 zęby trzonowe.
Odpowiedzi: 2
Wiek kota w przeliczeniu na wiek człowieka
Koty starzeją się szybciej we wczesnej młodości niż ludzie. Po ukończeniu drugiego roku życia proces ten staje się znacznie wolniejszy, co przedstawione jest poniżej. U kotów w wieku 9 - 10 lat rozpoczyna się proces starzenia.


Wiek kota wiek człowieka

3 m-ce ............. 5 lat

6 m-ce ............ 10 lat

1 rok .............. 15 lat

1,5 roku .......... 20 lat

2 lata .............. 24 lata

3 lata .............. 28 lat

4 lata .............. 32 lata

5 lat ............... 36 lat

6 lat ................ 40 lat

7 lat ................ 44 lata

8 lat ................ 48 lat

9 lat ................ 52 lata

10 lat .............. 56 lat

11 lat .............. 60 lat

12 lat .............. 64 lata

13 lat .............. 68 lat

14 lat .............. 72 lata

15 lat .............. 76 lat

16 lat .............. 80 lat

17 lat .............. 84 lat

18 lat .............. 88 lat

19 lat .............. 92 lata

20 lat .............. 96 lat

21 lat ............. 100 lat


Dane pochodzą z książki "€žTwój kot. Odkryj w nim tygrysa"€ z serii Discovery Books, EGMONT, Warszawa 2000.
Odpowiedzi: 0

PORADY  »  PRZYGOTOWANIA W OCZEKIWANIU NA KOTA
Kociak czy dorosły kot
Wybór między kotkiem młodym a starszym jest wyborem indywidualnym. Każdy wybór ma swoje zalety i wady. Młody kotek, po skończeniu 12 tygodni, w pierwszych tygodniach pobytu w nowym miejscu, wymaga wiele czasu, uwagi i miłości. Musi być karmiony często małymi porcjami (aby uniknąć wymiotów z przejedzenia) i nie powinien długo zostawać sam. Dla osoby pracującej oznacza to zaplanowanie urlopu na zaprzyjaźnienie się z kotem i oswojenie go. Kiedy do nas trafił Alfred to oboje z mężem wzięliśmy 3 tygodniowy urlop i tak na prawdę ani przez chwilę kociak nie był sam. Rzeczywiście maluch wymagał od nas ciągłej uwagi i myślę, że dzięki temu, że cały czas byliśmy z nim, kotek bardzo szybko nam zaufał. Małe kocięta wymagają też więcej wspólnej zabawy, dlatego też nie polecam kociąt dla osób starszych i zapracowanych. Również przygotowanie domu na przybycie kocięcia musi być gruntowne, gdyż małe koty są bardziej ciekawskie świata i otoczenia, a co za tym idzie - wszędzie wejdą, wiele przedmiotów poznają przez podgryzienie lub drapanie. Nasz Alfred wszystko podgryza, zaczynając od butów, poprzez kartonowe pudła, drewnianą ławę, na metalowej szynie od firanek kończąc :)
Dorosły kot w domu nie stwarza prawie żadnych problemów przy karmieniu, jest spokojniejszy, nie oczekuje od nas ciągłej zabawy, ale trzeba dużo cierpliwości i doświadczenia, by zaakceptował nowe otoczenie i nowych ludzi. Nasz Leon dłużej przyzwyczajał się do nas i wiele czasu zajęło mu przyzwyczajenie się do nowego otoczenia. Pomimo okazywanej miłości przeze mnie i męża, Leoś bezgranicznie zaufał mi, natomiast w niektórych sytuacjach uciekał przed Michałem (np. gdy Michał był ubrany do wyjścia) i nie przestał się bać innych ludzi. Leon rzeczywiście od początku był grzecznym kotem, nic nam nie zniszczył, ale myślę, że to wynika też z jego rasy - egzotyk. Leon nie wymagał od nas ciągłych zabaw, dla niego wystarczające były spacery za mną - chodził wszędzie tam gdzie ja jak mój cień :) albo razem z moim mężem zajmował się majsterkowaniem - mąż pracował a Leon obserwował w bezpiecznej odległości;) Dla porównania z młodym Alfredkiem wygląda to tak: mąż próbuje majsterkować, a Alfred robi wszystko żeby mu w tym przeszkodzić ;)
Należy również brać pod uwagę wykształcenie prawidłowych relacji kota z dziećmi i innymi zwierzętami w domu - okazywanie przyjaźni czy zachowywanie dystansu zależy w dużej mierze od charakteru i pochodzenia kota.
Mojego pierwszego kota Leona brałam gdy miał skończone 9 miesięcy, natomiast Alfredka gdy skończył 3 miesiące i teraz śmiało mogę napisać, że w moim przypadku lepiej było wziąć kociaka niż prawie dorosłego kota.
Odpowiedzi: 1
Drapak
Mam pytanko, bo zepsuł mi się drapak zbieram się z zakupem, bo nie mam za dużo miejsca, a boje się ,że nowy się nie spodoba, a w starym jak oderwał się wałek ze sznurkiem Saga przestała go używać...
podobają mi się w takim kształcie fali jak załączony poniżej,ale boje się,że mojej damie się nie spodoba. Jakie są Wasze doświadczenia ?? Moze ktoś ma podobny? wiem,że to kwestia osobnicza,ale jednak do,świadczenia innego kota może pomogą :)

[ Dodano: 11 Sierpień 2015, 16:16 ]
a moze ktoś ma drapak z tektury ?? bardzo ladne to jest tylko ciekawe czy koty to lubią i czy nie sypie się nadmiernie z tego, bo wygląda fajnie.
Odpowiedzi: 3
Dokumenty.
Dzień dobry :) Jestem nowa na forum i od razu wyskoczę z pytaniem. Przygotowuję się właśnie do kupna kota rosyjskiego niebieskiego :) Przeczytałam już dość sporo na temat tego, jak powinna wyglądać hodowla oraz do jakich stowarzyszeń i federacji powinna należeć. Chciałabym jeszcze zapytać Was, miłośników kotów rosyjskich, jakie dokumenty dokładnie powinien mi przedstawić hodowca przed rezerwacją kota? Rozumiem, że rodowody rodziców z logo WCF/FIFe, rodowód maleństwa, badania rodziców pod kątem FiV i FeLV. Jeśli się mylę, to proszę poprawiajcie, bo jeszcze raczkuję w tym temacie :) Z tego co czytałam, nie ma chorób genetycznych typowych dla kotów rosyjskich, czy z związku z tym, czy są robione jakiekolwiek badania pod kątem chorób genetycznych, które hodowca powinien mi przedstawić? Na co jeszcze zwrócić uwagę u hodowcy i kotów? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie i szybkie odpowiedzi, gdyż już jutro jedziemy odwiedzić pierwszą (z dwóch) hodowlę! :) )
Odpowiedzi: 2
Pupilmania.pl - wyjątkowe akcesoria handmade dla Pupili!
Witajcie serdecznie!

Chcemy zaprezentować Wam designerskie akcesoria, między innymi biżuterię dla Was jako właścicieli jak i Waszych Pupili, wspaniałe na przechadzki jak i pokazy. Serdecznie zapraszamy na naszą stronę http://pupilmania.pl i namawiamy do sprawdzenia akcesoriów handmade. Sprawdzajcie także nasz fanpage lub blog gdzie możecie znaleźć informacje o nowościach nad którymi cały czas pracujemy.

Pozdrawiamy i zapraszamy!:)

Odpowiedzi: 0
Wyprawka dla kota
Oczekiwanie na kota to jedna z najpiękniejszych chwil. Czekając na naszego pupila, rozmyślamy jaki kotek będzie, jaki będzie miał charakter, jakie akcesoria kupić, które wybrać. Na rynku jest tyle cudownych przedmiotów przeznaczonych dla kotów, że aż trudno się zdecydować. Ja skoncentruję się na opisaniu minimum na początek, aby kotek czuł się dobrze u nas.
1) Transporter – bezpieczna klatka do podróży. Kupując transporter trzeba liczyć się z wielkością kota w wieku dorosłym. Dobrze aby taki transporter był przestronny choć nie za duży, gdyż wtedy będzie niewygodny do noszenia. Ja jestem zwolenniczką plastikowych transporterów ze względu na dużą ich wytrzymałość i stabilność. Trzeba pamiętać aby transporter miał metalowe drzwiczki bo są one wytrzymalsze od plastikowych, oraz żeby otwory wentylacyjne były po bokach a nie od góry, wtedy deszcz czy śnieg nie będą padać do środka klatki. Koszyki wiklinowe są mało trwałe a wystająca wiklina może poranić kotka. Również torby materiałowe nie są komfortowe dla kota, gdyż podłoga w nich nie jest stabilna, a siateczka wentylacyjna nie jest wystarczająco wytrzymała. W transporterku powinien znaleźć się materacyk lub kocyk, który ogrzeje kotka w chłodniejsze dni. Podróż stanowi dla kota silny stres, dlatego należy pamiętać o zapasowym posłaniu oraz papierowych ręcznikach.
2) Dwie miseczki – jedna na pokarm a druga na wodę. Osobiście preferuję miski porcelanowe gdyż łatwo je utrzymać w czystości, mokry pokarm lub woda nie absorbują zapachu plastiku lub metalu i łatwo je wyparzyć wrzącą wodą.
3) Kuweta – wystarczająco duża i głęboka wraz z łopatką. Ja polecam plastikową kuwetę krytą, zapachy nie wydostają się na mieszkanie, a wybór jest tak duży że każdy coś dla siebie znajdzie, ciekawe są kuwety narożne, ładnie komponują się w rogu mieszkania.
4) Żwirek – jak kuweta to i żwirek. Jestem przeciwniczką zapachowych żwirków, stawiam na naturę i polecam naturalne żwirki drewniane, które można usuwać do toalety. Takie żwirki są trochę droższe od bentonitowego ale za to łatwo się pozbyć nieprzyjemnych zapachów z domu :)
5) Drapak – każdy kot musi ostrzyć pazurki, dzięki temu pozbywa się starych łusek na pazurkach. Kupując drapak i ucząc kota z niego korzystać chronimy nasze meble i sprawiamy kotu wielką przyjemność. Mój Alfred uwielbia drapać drapaki (obecnie ma trzy – 2 przymocowane do ściany i jeden poziomy), codziennie zaraz po przebudzeniu gna do drapaka aby rozprostować kości.
6) Zabawki – wybór ogromny, należy zwrócić uwagę czy są one trwałe i co jakiś czas trzeba dokładnie je obejrzeć czy nie są uszkodzone przez kota podczas zabawy. Lepiej pozbyć się uszkodzonej zabawki wcześniej niż później zastanawiać się czy kotek nie zjadł jakiejś części. Do wyboru są liczne myszki, piłeczki, wędki i laserki. Szczególnie polecam wędki, gdyż taka zabawka wymusza wspólną zabawę właściciela i kota, chociaż myszki są też fajne, można kota nauczyć aportowania i wtedy właściciel leniuchuje w fotelu a kotek biega za myszką i z myszką. Moje oba koty Leon i Alfred bardzo szybko nauczyły się aportować.
7) Legowisko – legowisko powinno znajdować się w ciepłym, spokojnym miejscu, bez przeciągów gdzie kot będzie czuł się bezpiecznie. Tak na prawdę koty są indywidualistami i same wybierają sobie miejsce na legowisko. U mnie za legowisko służy transporterek, w dzień Alfred śpi w nim. W nocy za legowisko mojemu kotu służy nasze łóżko, a za przykrycie nasza kołdra :)

Z czasem lista potrzebnych akcesoriów na pewno się będzie powiększać, gdyż posiadanie kota wymaga od nas co raz to nowych zakupów, które poprawią nastrój nie tylko kotu ale i nam. Przecież kupując coś naszemu pupilowi i sobie sprawiamy przyjemność.
Do uzupełniających akcesoriów można zaliczyć:
1) Szelki i smycz – spacer na smyczy jest jedną z możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Preferuję smycz automatyczną, dzięki niej kot ma większą swobodę i na dalej może od nas odejść, będąc cały czas pod kontrolą. Popieram szelki, uważam, że są one lepsze dla kota niż obroża, ponieważ kotu trudniej się wyrwać z szelek (choć to tez czasami się zdarza) oraz w sytuacji kryzysowej można szybko podnieść do góry kota za szelki nie robiąc mu krzywdy unikając przy tym zadrapania.
2) Grzebienie i szczotki – tutaj nie będę się za bardzo rozpisywać, bo wybór zależy od kociego futra np. koty rosyjskie niebieskie nie wymagają częstego czesania, wystarczy raz na jakiś czas wyczesać je gumową szczotką, lub irchą.
3) Cążki do pazurów – każdemu kotu należy przycinać pazurki, szczególnie te rosnące w przednich łapkach i kciuki. Wielkość cążków zależna jest od wielkości kocich pazurków. U mnie pazurkami zajmuje się mąż, Alfred ma obcinane przednie pazurki przynajmniej raz na trzy tygodnie, pazurki na tylnych łapkach zdziera sobie sam ganiając po płytkach :)
4) Apteczka – przede wszystkim środki do opatrywania ran, czyli materiał opatrunkowy (gaza, plastry, bandaż elastyczny, sterylne kompresy), jednorazowe rękawiczki, spray dezynfekujący, pęseta i nożyczki do obcinania włosów wokół rany (oba narzędzia powinny mieć zaokrąglone końce i ostrza), kleszczołapki do wyciągania kleszczy, opcjonalnie termometr (o giętkiej końcówce).
Odpowiedzi: 4
Dwa koty - jaka płeć i wiek
Trudno mi pisać na ten temat, bo mam tylko jednego kota, choć cały czas pracuję nad mężem, żeby się zgodził na drugiego kotka. Niestety mamy małe mieszkanie i to przemawia za tym, że aprobuję decyzję męża choć marzenia mam ;)
Idealnie jest wtedy kiedy bierzemy dwa kotki z jednego miotu - wspólnie dorastające rodzeństwo. Wtedy nie ma znaczenia płeć, bez problemów dogadują się brat z siostrą. Trzeba pamiętać, że bliskie pokrewieństwo nie chroni przed niepożądanym potomstwem, więc w odpowiednim czasie trzeba wykonać kastrację. Także dwa kocurki są nierozłączne, w przeciwieństwie do kotek, które, gdy dorosną, często zaczynają chodzić własnymi drogami.
Do dorosłego kota najlepiej wprowadzić kociaka. Wystarczy wtedy zaledwie kilka dni, by duży kot pogodził się z nową sytuacją i otoczył malucha opieką. Dorosła kotka bywa mniej tolerancyjna i może gwałtownie protestować na obecność kociaka. Wtedy trzeba cierpliwości i koty dojdą do porozumienia :)
Bardzo chętnie dowiem się o waszych doświadczeniach z łączeniem kotów, mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będę mogła wykorzystać tę wiedzę przy łączeniu Alfredka z nowym towarzyszem ;)
Odpowiedzi: 0
Alergia na kota
Dwa razy częściej występuje alergia na koty niż psy. Koty mogą wywoływać u ludzi reakcje alergiczne takie jak łzawienie oczu (zapalenie spojówek), kichanie, ataki duszności i problemy z oddychaniem (astma). Przyczyną tego jest ślina, którą kot wydziela podczas czyszczenia sierści. Uwolnione alergeny długo utrzymują się w powietrzu. Alergenem są białka o nazwie Fel d1, produkowane przez gruczoły łojowe w skórze raz ślinę. Ludzie mylnie uważają, że to kocia sierść uczula człowieka. Dla przykładu koty rasy sfinks (które w ogóle nie mają sierści) uczulają bardziej niż futrzaste kociaki, ponieważ ich ślina zawiera więcej uczulającego białka. Przyczyną tak częstej alergii na kota jest sam alergen, który jest 10 razy mniejszy od roztoczy i bardzo lepki przez co unosi się w powietrzu, przykleja się do ubrania i łatwo przenosi, występuje nawet w tych miejscach w których nie ma kotów.
Nie wszystkie koty jednakowo silnie alergizują. Mniej uczulające są koty z białą sierścią. Rasy kotów stosunkowo mało alergizujące to: kot syberyjski, comish rex, devon rex, sfinks doński i kanadyjski. Niektórzy naukowcy uważają, że siła alergenu zależy od testosteronu i kocury wysterylizowane, produkują więcej białka Fel d1, niż kotki.
Objawy uczulenia można złagodzić poprzez regularne wycieranie kociej sierści wilgotną ściereczką irchową.
Jeszcze jest możliwość brania małych dawek alergenu w postaci zastrzyków co może pomóc w budowaniu tolerancji immunologicznej. Zastrzyki są podawane raz w tygodniu, przez okres sześciu miesięcy, by zmniejszyć reakcje alergiczne. Następnie przez trzy do pięciu lat podaje się comiesięczne zastrzyki, w celu osiągnięcia pełnej skuteczności.
Jednak w przypadku dokuczliwych reakcji jedynym wyjściem z sytuacji jest rozdzielenie z kotem. Trzeba pamiętać, że kocie alergeny mogą się utrzymywać w mieszkaniu do sześciu miesięcy po oddaniu kota.
Odpowiedzi: 1
Dostosowanie mieszkania do kota
Zanim wprowadzimy kota do mieszkania, należy spojrzeć na nasze mieszkanie kocim okiem. Koty chętnie poruszają się po całym domu nie tylko w poziomie ale i w pionie po szafkach, półkach i kwietnikach. Koty są bardzo ciekawskie i chętnie zaglądają we wszystkie zakamarki, pudła, szuflady i zaglądają do lodówki lub pralki. Dlatego przed zamknięciem lodówki lub włączeniem pralki należy sprawdzić czy nie ma tam naszego kota. Nasz Alfred uwielbia włazić do kosza na bieliznę, do lodówki też zagląda gdy tylko jest otwarta bo przecież stamtąd jest kurczaczek dla niego.
Koty interesują się kwiatkami doniczkowymi, ziemią w doniczkach i kwiatami ciętymi. W oddzielnym poście opisałam rośliny doniczkowe trujące dla kota. Kwiaty doniczkowe mogą też być niebezpieczne dla kota ze względu na możliwość ich zwalenia przez kota np. rośliny zwisające lub pnące. Kot zaciekawiony wilgotną ziemią w doniczce może postanowić zabawić się w kreta i wtedy mamy do sprzątania i mieszkanie i brudnego kota :)
Kocięta uwielbiają wspinać się po firankach i zasłonach więc też warto przemyśleć czy są one dość dobrze przymocowane na żabkach. Należy zatem usunąć wazony, figurki i serwetki oraz sprawdzić, czy rośliny będące w domu nie są trujące. Mój Leon w pierwszych dniach pobytu u nas, wskoczył na ławę i nie wyhamował na śliskim obrusie zrzucając go na podłogę wraz z wazonem z kwiatami. Od tamtej pory obrus na ławie jet tylko podczas obiadów :)
Dorastający kot w miarę przybierania na wadze zaprzestanie wspinania się po firankach i zasłonkach, oraz nauczy się omijać przedmioty nie zrzucając ich, chyba że będzie mu się nudziło ;)
Trzeba zwrócić uwagę na wszelkie sznureczki, wstążki i kabelki, szczególnie te od ładowarki do telefonu komórkowego, bo koty uwielbiają takie przedmioty podgryzać.
Koty muszą regularnie ścierać pazury , aby uchronić meble od drapania najlepiej kupić dla kota drapak lub matę.
Kot sam wybiera sobie miejsce do spania. Koty w przeciwieństwie do psów wyszukują sobie miejsca o promieniowaniach ujemnych lub na przecięciu linii geopatycznych. W takim miejscu można położyć legowisko lub wysłane miękkim kocem pudło.
Temperatura w pomieszczeniu gdzie przebywa kot powinna być stała. Należy jednak zapewnić kotu dostęp do ciepłego miejsca, w którym będzie się mógł rozgrzewać. Tę rolę znakomicie spełniają gotowe domki, budki i legowiska.
Koty mają naturalną skłonność do zabawy. Wiszące na futrynie zabawki rozruszają kota. Nasz Alfred ma postawioną na komodzie kryształową misę, w której są jego zabawki (myszki, piłeczki, gryzaczki), kiedy chce się pobawić którąś z nich to sobie wyciąga i w pyszczku przynosi do nas aby mu rzucać. Niestety jeszcze się nie nauczył odkładać ich z powrotem do miski, ale myślę że to kwestia czasu ;) Teraz jak wracam do domu po pracy to zbieram wszystkie zabawki porozrzucane po mieszkaniu i wkładam do kryształowej misy, a gdy kotek będzie miał ochotę na zabawę to znów sam powyciąga sobie zabawki :)
Odpowiedzi: 2
Kocur czy kotka
Na pytanie czy wybrać kocurka czy kotkę? nie udzielę odpowiedzi, gdyż i jedno i drugie jest kotkiem, którego będziemy kochać ponad życie :) Tak na prawdę to zachowanie kotka zależy od jego charakteru a nie płci. Ja osobiście w doborze zwierząt wolę samców dlatego też i pierwszy kot był kocurkiem i drugi jest kocurkiem.
Obecnie powszechne są zabiegi sterylizacji więc nie ma problemu ze znaczeniem terenu przez kocury, czy uciążliwą rujką przez kotki.
Kotki często o wiele silniej przywiązują się do właściciela niż kocury, ale mają wysokie wymagania i stają się nieżyczliwe a nawet złośliwe, jeżeli są źle traktowane lub gdy czują się skrzywdzone. Kocur przyjmuje wszystko bardziej obojętnie, lecz i on potrafi być uparty i demonstracyjnie flegmatyczny.
Niezależnie od płci koty są indywidualistami, a jakość ich relacji z właścicielem zależy tylko od nas.
Odpowiedzi: 0

PORADY  »  PIERWSZE CHWILE W NOWYM DOMU
Przeprowadzki
Moi drodzy,
jak to jest,że Nasi ukochani Rosyjscy tak różnie znoszą nowe miejsca?
Moja kociczka bardzo lubi moj dom rodzinny, od pierwszej wizyty wszystko było ok. od pierwszej wizyty korzystała z kuwety- mimo tego ze była to kuweta po innym kocie wygrzebana z garażu, jadła z cudownym apetytem, była ciekawa i zwiedzała cały dom. Teraz w nowym domu moich rodziców zachowuje się jak by napadła ją sfora psów- wchodzi pod kocyk w transporterze lub na szafe i nienaturalnie się zachowuje mimo tego,że w domu nigdy nie mieszkały zwierzęta. Nie chce jej faszerować środkami na uspokojenie a feliway też średnio na nią działa, może macie jakieś sposoby?
Odpowiedzi: 1
Pierwsze chwile kota Xandera w nowym domu
Xander u hodowcy do transportera wszedł sam ;) i po prostu tam został. Po przybyciu do domu otworzyłam transporter niepewnie się rozglądał i wyszedł obszedł mieszkanie, pokazałam mu gdzie ma miseczki, gdzie ma kuwetę od razu spodobał mu się drapak. Pospacerował i zasnął u córki na kolanach. Obudził go dzwonek do drzwi i tak się schował że nie mogłyśmy go znaleźć, ale udało się. Spacerował miauczał, zjadła swoją porcję mięska ;) i znów poszedł spać. Wieczorem szaleńcza zabawa i zmęczony wskoczył do nas do łóżka i przytulał się i pięknie spał ;) Myślę że jeszcze trochę potęskni i zaakceptuje nowa sytuację i nową kochającą rodzinę.
Odpowiedzi: 4
Pierwsze chwile kota Alfreda u nas
14-to tygodniowego Alfredka przywieźliśmy do domu w lipcowe niedzielne popołudnie. Oczywiście mieszkanie było przygotowane na kociaka, choć to jest nasz pierwszy maluch. Zostawiliśmy kotu możliwość schowania się pod łóżko, aby móc kontrolować co się z kotkiem dzieje. W tym samym pomieszczeniu co łóżko umieściliśmy również miseczki z jedzeniem i wodą oraz kuwetę. Kotek po wypuszczeniu z transporterka powąchał trochę pokój i czmychnął pod łóżko. Razem z mężem zachowywaliśmy się dość cicho i czekaliśmy aż maluch wyjdzie do nas. Niestety kotek się nie pokazał, jedzonko było nie ruszone i czysta kuweta. Następnego dnia po około dobie bycia kota u nas postanowiliśmy trochę pomóc kotkowi i podnieśliśmy materac aby kotek przez szczebelki łóżka mógł nas obserwować. To spowodowało, że kocurek nie miał gdzie się schować i wyszedł do nas, obwąchał nas, dostał smacznego kurczaczka z puszki, a następnie włożyłam go do kuwety gdzie zrobił swoje pierwsze ogromne siusiu. Od tej chwili kotek zaczął się z nami bliżej poznawać i już nie chował się przed nami. Oczywiście cały czas miauczał do nas, bo koniecznie chciał się wygadać po tak długim milczeniu i tak mu zostało dziś. Alfred uwielbia gadać, najwięcej narzeka gdy dostanie za mało kurczaka albo gdy wygania się go z miejsca gdzie on akurat w tej chwili chce być np. szafka kuchenna :)
Odpowiedzi: 15

PORADY  »  ŻYWIENIE KOCIĄT
sycha czy mokra
Witajcie.
za ok 1 miesiąc do naszego domu wprowadzi się kotka niebieska rosyjska.

pytanie: jaka karma sucha czy mokra?

teraz jeszcze w hodowli kotka jest karmiona 4 razy dziennie mokrym a suche stoi cały czas w misce, oczywiście są to karmy dla małych kociąt ( sucha to RC first age mother&babycat, mokra to Feringa kitten). Hodowca zaleca karmienie tą konkretną do ukończenia 1 roku życia oraz mokrą.
jednak z tego co wszedzie czytam to po 4 m-cu należałoby zmienić na np. RC kitten jeśli chodzi o sychą.

jednak do czego zmierzam - czy można pozostać jedynie przy suchej karmie?
a jeśli mieszana to w jakich proporcjach - czy np. na sniadanie i kolację mokre a suche wciąż w misce ( jeśli kotka nie okaże się żarłokiem oczywiście )

proszę o poradę.
Odpowiedzi: 0
Sucha karma dla kociąt
Mój Alfred od małego był przyzwyczajony do karmy Royal Canin. Jak odbierałam Alfredka z hodowli to dostałam w pakiecie karmę dla maluszków Royal Canin Babycat, na której Alfred był do 4 miesiąca życia. Poniżej podaję opis tej karmy:

Kocięta w pierwszej fazie rozwoju (pomiędzy 1-4 miesiącem życia) mają szczególne potrzeby, które muszą zostać uwzględnione w pożywieniu. Dorastający kociak znajduje się w fazie zmiany diety zwanej odsadzaniem:
- Kocięta stopniowo tracą zdolność do trawienia laktozy i coraz słabiej ją tolerują, coraz lepiej trawiąc np. skrobię
- skrobię
- Stopniowe zanikanie odporności przekazanej przez matkę wraz z siarą oraz stopniowy rozwój własnego systemu immunologicznego.
- Pojawienie się pierwszych zębów mlecznych. Pomiędzy 2-3 tygodniem życia rozpoczyna się proces wyrzynania zębów mlecznych i trwa do 2 miesiąca życia. Zęby stałe wyrzynają się dopiero od 4 miesiąca życia.

Royal Canin Mohter & Babycat jest optymalna na specjalne potrzeby małych kociąt w wieku 1- 4 miesiąca życia.

Wzmacnianie naturalnych sił obronnych organizmu: Kompleks antyutleniaczy (witaminy E & C, tauryna & luteina) oraz mannan-oligosacharydy wspomagają wykształcenie systemu odpornościowego u młodych kociąt.

Szczególnie łatwe odsadzanie: Małe, łatwo rozpuszczalne krokiety ułatwiają przyzwyczajenie kotka do stałego pokarmu. Miękka konsystencja jest perfekcyjnie dostosowana do możliwości mlecznego uzębienia kotów.

Optymalne wspomaganie trawienia: Dzięki lekkostrawnym proteinom zmniejsza część substancji, które nie ulegają strawieniu i zalegają w jelicie grubym. Ponadto fruktooligosacharydy, pulpa buraczana (dla wyrównanej bakteryjnej flory jelitowej) oraz EPA/DHA (chroniące śluzówkę jelita) wspomagają zdrowe trawienie.

Skład:
Suszone białko drobiowe, tłuszcze zwierzęce, ryż, izolowane białka roślinne L.I.P, mąka kukurydziana, hydrolizowane białka zwierzęce, białka drobiowe L.I.P.*, włókno roślinne, drożdże, pulpa buraczana, sole mineralne, olej sojowy, L-lizyna, tran, fruktooligosacharydy (FOS), proszek jajeczny, hydrolizowane drożdże (źródło mannooligosacharydów), DL-metionina, tauryna, wyciąg z aksamitki wzniesionej (bogaty w luteinę), L-karnityna.

Odpowiedzi: 13
Ulubione puszki kociąt
Mój Alfredek od małego uwielbia puszki firmy Schesir, sprzedawane głównie w sklepach zoologicznych Kakadu. Schesir Kitten występuje w dwóch smakach: kurczak z aloesem i tuńczyk z aloesem, obydwa jednakowo są uwielbiane przez Alfredka. Puszki występują o wadze 85g lub 160g. Ja dla Alfreda kupuję te mniejsze, żeby mi się chłopak za bardzo nie utuczył :)

Zalecenia żywieniowe producenta do puszki 85g:
Do 3-go miesąca życia: 4 puszki na dzień.
Od 3 do 8-go miesiąca 4-5 puszki na dzień.
Od 8-go do 12-go miesiąca 3-4 puszek na dzień.
Karmę należy serwować w temperaturze pokojowej i postaw zawsze miskę z wodą obok jedzenia.
Oczywiście jak zawsze, zalecenia żywieniowe producenta są zawyżone, więc należy wykazywać zdrowy rozsądek przy karmieniu kociąt. Ja Alfredowi w wieku od 4 do 5 miesiąca podawałam jedną puszkę dziennie, przy stałym dostępie kotka do suchej karmy. A teraz Alfred dostaje dwa razy w tygodniu po 1 puszce.

Skład:
Tuńczyk z aloesem: tuńczyk (51%), aloes (4,7%), ryż (1%), olej słonecznikowy (1,6%), składniki mineralne.
Kurczak z aloesem: filet z kurczaka (61%), aloes (4,7%), ryż (1%), olej słonecznikowy (1,4%), składniki mineralne.
Dodatki:
Tuńczyk z aloesem: witamina A (1.700 j.m./kg), witamina D3 (120 j.m./kg), witamina E (a-tokoferol) (180 mg/kg), tauryna (200 mg/kg), jednowodorowy siarczan cynku (132 mg/kg), jodek potasu (9 mg/kg), pięciowodny siarczan miedzi (3 mg/kg). Kurczak z aloesem: witamina A (1.700 j.m./kg), witamina D3 (120 j.m./kg), witamina E (a-tokoferol) (180 mg/kg), tauryna (200 mg/kg), jednowodorowy siarczan cynku (114 mg/kg), jodek potasu (9 mg/kg), pięciowodny siarczan miedzi (3 mg/kg).
Odpowiedzi: 1
Niepohamowany apetyt
Witam

Jesteśmy właścicielami 3,5 mies. Rusa. Chcielibyśmy dowiedzieć się czy Państwa zdaniem kot w tym wieku powinien mieć stały dostęp do karmy? Nasz maluch zjada od razu wszystko co mu damy. Staramy się sugerować informacjami na puszkach i na suchej (applaws, feringa, mac's, moonlight itp) i boimy się że moglibyśmy go przekarmic.
Odpowiedzi: 3
Smak u kota i zabużenia apetytu
Na wyrabianie smaku u kotów mają wpływ trzy okresy życia:
- okres prenatalny - łożyskowy transfer- dieta kotki
- okres postnatalny - mleko, naśladowanie preferencji pokarmowych matki
- okres po odsadzeniu - właściciel - reguły żywienia

Przykładem może być "bananowy kot" (Lynn S., 2013r) - kot uwielbiający banany przez to, że jego matka w ciąży była karmiona bananami.

Preferencja zakodowanego smaku odnotowana u:
- noworodków w 48 godzin po urodzeniu
- kociąt odsadzanych w 8 -10 tygodniu życia
- koty rosnące w 6 miesiącu życia.

[ Dodano: 8 Kwiecień 2015, 11:17 ]
Do najczęstszych zaburzeń apetytu u kota można zaliczyć:
- anoreksję - częściowa lub całkowita utrata apetytu, następująca zazwyczaj w przebiegu choroby o charakterze przewlekłym (choroby nerek, przewodu pokarmowego, itp.) lub wskutek stresu
- awersja pokarmowa - niechęć do spożywania określonego rodzaju pokarmu, kojarzonego zazwyczaj z silnym stresem, uczuciem bólu
- apetyt spaczony - zjadanie produktów niejadalnych wskutek zaburzeń bilansu składników pokarmowych w diecie, urazów OUC.

Postępowanie przy utracie apetytu:
- metody behawioralne - zmiana środowiska, sposobu podawania pokarmu, rodzaju pokarmu, eliminacja lub wprowadzenie określonego rodzaju misek, itp.
- stały brak apetytu - farmakologiczna + dożywianie (strzykawka, sonda).

Składniki pokarmowe poprawiające smakowitość:
- wyższa zawartość tłuszczów i białek
- witaminy z grupy B
- kompozycje pewnych aminokwasów (arginina, glutamina).
Odpowiedzi: 0
Sucha karma dla kociąt sterylizowanych
Kiedy Alfred miał 8 miesięcy to poddaliśmy go zabiegowi sterylizacji. Po tym zabiegu postanowiłam zmienić karmę na odpowiednią dla niego. Niestety na rynku znalazłam tylko jedną karmę przeznaczoną dla kociąt sterylizowanych Royal Canin Kitten Sterilised. Pozostali producenci w swojej ofercie mają karmy dla kotów kastrowanych ale tylko dorosłych.
Wielkość chrupek nie różni się od poprzedniej karym Royal Canin Kitten i Alfred bardzo szybko przyzwyczaił się do nowej karmy. Zaletą nowej karmy jest to, że kotek może zjeść dziennie aż 90 gramów (tak podaje producent na opakowaniu) i mój Alfredek pomimo ciągłego podjadania z miski nie przekraczał dziennej normy. Kocurek na tej karmie rósł zdrowo i nie zrobił się gruby pomimo większej ilości zjadanej karmy i zabiegu sterylizacji :) Niestety również na tej karmie kupy Alfreda były dość wonne ;)
Poniżej podaję opis karmy:
Karma Royal Canin Kitten Sterilised przeznaczona jest dla wykastrowanych kociąt w wieku 6-12 miesięcy. Odpowiednio dobrana ilość tłuszczu zapobiega przybieraniu na wadze.
Przed kastracją przemiana materii kota utrzymuje się na dość stałym poziomie. Kot je tylko tyle, by pokryć swoje zapotrzebowanie na energię. Po zabiegu kastracji ta naturalna przemiana materii znika, kot zaczyna jeść więcej niż potrzebuje, co prowadzi do nadwagi.
Jednym z efektów kastracji u kociąt jest zmniejszenie się ich zapotrzebowania energetycznego.
Royal Canin Kitten Sterilised dzięki optymalnej ilości tłuszczu zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze. Ponadto zrównoważona zawartość środków odżywczych i minerałów (białek, wapnia, fosforu) przyczynia się do harmonijnego wzrostu kotka.
Skład:
białko drobiowe (suszone), lignoceluloza, ryż, białko roślinne*, kukurydza, pasza z glutenu kukurydzianego, tłuszcz zwierzęcy, białko zwierzęce (hydrolizowane), pulpa buraczana, minerały, olej sojowy, drożdże, tran, psyllium (nasiona babki śródziemnomorskiej i pokrywy), fruktooligosacharydy, hydrolizat drożdży (źródło mannan-oligosacharydy), mączka z aksamitki (źródło luteiny).
*L.I.P.: Wyselekcjonowane, łatwo przyswajalne białka o wysokiej wartości.
Dodatki energetyczne:
Witamina A (20300 IU / kg), witamina D3 (700 j.m. / kg), E1: żelazo (43 mg / kg), E2: jod (4,3 mg / kg), E4: miedź (8 mg / kg), E5: mangan (56 mg / kg), E6: cynk (167 mg / kg), E8: selen (0,08 mg / kg), konserwanty, przeciwutleniacze.
Odpowiedzi: 0
Ogólne informacje o żywieniu kociąt
Dieta kociąt musi być dobrze zbilansowana. Kocięta intensywnie rosną, więc potrzebują witaminy i minerały, dużą ilość białka i tłuszczy, a także zwiększoną ilość wapnia. Zapotrzebowanie energetyczne aktywnych kociąt jest wysokie dlatego pokarm musi zawierać odpowiednią ilość kalorii. Kocięta przestają rosnąć zwykle po ukończeniu 12 miesięcy życia i dlatego dopiero po tym czasie można przejść na karmę dla dorosłych kotów. Niektóre rasy dużych kotów np. maine coon rosną wolniej, do dwóch lat. Także płeć ma znaczenie, kocury rosną dłużej niż kotki, są też z reguły większe i masywniejsze. Wszystkie gotowe karmy dla kociąt zawierają dodatkowo witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju kociąt, więc nie należy kociakom podawać dodatkowo witamin i minerałów. Bardziej niebezpieczne jest przewitaminizowanie kota niż niedobór.
Zapotrzebowanie żywieniowe kociąt zmienia się wraz z wiekiem.
1) Kocięta do 4 m-ca życia:
- do 4 tygodnia życia maluchy powinny jeść tylko mleko matki, które jest najbardziej wartościowym pokarmem, niezwykle bogatym w białko i przeciwciała dające odporność. Nie zaleca się odstawiania kociąt od matki przed 12 tygodniem życia.
- od 4 tygodnia powoli maluchy przechodzą na pokarm stały. Należy urozmaicać pożywienie pod względem rodzaju i konsystencji, aby kotek poznał różne smaki. Podajemy karmę suchą i mokrą typu „kitten”, gotowane chude mięso drobiowe, można dodać niewielką ilość gotowanej marchewki.
- 2–3 m-ce życia, kotki przestają pić mleko matki a podstawą ich pożywienia staje się stały pokarm.
2) Kocięta powyżej 4 m-ca życia:
- kociętom zaczynają wyrzynać się zęby, można wzbogacić kocią dietę o mięso drobiowe (gotowane lub surowe po przemrożeniu).

Po ukończeniu okresu wzrostu (zazwyczaj po 12 m-cach życia) przestawiamy kota na karmę dla dorosłych kotów (typu „adult”). Jeśli kot został wykastrowany lub wysterylizowany przed ukończeniem 1 roku, warto wprowadzić karmę dla kastratów np. Royal Canin kitten sterilised.
Odpowiedzi: 1
1 - 2 ... 10 - 11


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group