FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pchły a kot
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 16 Grudzień 2013, 11:57   Pchły a kot

Pchły mogą być kocie, psie lub ludzkie. Niezależnie od rodzaju pchła może pasożytować na różnych osobnikach, np. pchła kocia może pojawić się u psa, a psia u kota.
Ugryzienia pcheł powodują uciążliwe swędzenie, a przez drapanie - stan zapalny skóry. W przypadku masowej inwazji pcheł tworzy się alergiczna egzema pchla. Młode koty silniej odczuwają szkodliwy wpływ pcheł i często dochodzi u nich do anemii i wyniszczenia organizmu. Pchły są pośrednimi nosicielami tasiemców.
Przeciw pchłom chronią obroże, ważne aby u kota były one elastyczne, gdyby kot zaczepił taką obrożą np. o siatkę, czy gałąź to żeby mógł się uwolnić. Według mnie idealnym rozwiązaniem są krople spot-on stosowane na futro między łopatkami, które chronią kota przed pchłami do 3 miesięcy i przed kleszczami do 1 miesiąca.
Likwidowanie pcheł musi obejmować nie tylko samego kota, ale i kocie legowisko i mieszkanie, bowiem tylko dorosłe pchły utrzymują się na zwierzęciu i wysysają jego krew. Jajeczka i larwy pcheł gnieżdżą się w tapicerce, poduszkach, szczelinach i listwach podłogowych. Kilkakrotnie przy pomocy odkurzacza i środków zwalczających pchły można wytępić te pasożyty. Akcja tępienia pcheł w mieszkaniu musi być kilka razy powtarzana.
Koty wychodzące mają większą możliwość połapania pcheł, chociaż mój niewychodzący Leon złapał kiedyś pchłę z klatki schodowej na którą wychodził w oczekiwaniu na mój powrót z pracy. Pchły można również przynieść na nogawkach spodni po pobycie w zapchlonej piwnicy.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 4 Marzec 2015, 13:49   

W ostatnim numerze czasopisma "Kocie Sprawy" nr 12/2014r. - 1/2015r., redakcja odpowiada na pytanie dotyczące walki z pchłami. Na skype czytelnik zadał pytanie "Mój kot ma pchły".
A oto porada jaką udzieliła Redakcja miesięcznika:
"Spróbuj zastosować krople przeciw pchłom.
...Pcheł możesz się tez pozbyć za pomocą drożdży dodawanych do kociego pokarmu. Pchły nie znoszą zapachu drożdży, a więc przeniosą się gdzie indziej.
Ważnym jest, aby po wytępieniu pcheł z kociego futerka dokładnie wysprzątać całe mieszkanie, a szczególnie kocie legowisko. Podłogi umyj woda z octem lub czystym amoniakiem. Możesz również spryskać podłogę i wszystkie kąty terpentyną, a potem odkurzyć całe mieszkanie. Jeśli chcesz pozbyć się pcheł i ich jaj z dywanu posyp go obficie solą, dobrze rozetrzyj i wetrzyj w dywan, po czym odkurz. Nie zapomnij wyrzucić worka z odkurzacza."

Mam nadzieję, że wyżej zacytowane porady będą dla was pomocne. A jakie jest wasze doświadczenie w tym temacie?

Odpowiedz do tematu